Jubileusz 50-lecia GBPiZS jako jednostki naukowej
„Wyzwania polityki społecznej i rynku pracy” z okazji 50-lecia czasopisma Polityka Społeczna oraz Gala wręczenia nagród w XXVI edycji konkursu Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych na najlepsze prace magisterskie i doktorskie w dziedzinie pracy i polityki społecznej.
Spotkanie Okolicznościowe w CBW
Konferencja jubileuszowa „100 lat Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej”
50 lat Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego jako jednostki naukowej
W bieżącym roku, obchodzimy Jubileusz 50-lecia włączenia naszej placówki, w poczet bibliotek naukowych. Powołano ją z dniem 1 stycznia 1974 roku, uchwałą Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1974 r. Książnica otrzymała status biblioteki o profilu społeczno-ekonomicznym.
Obecnie stanowimy samodzielną jednostkę budżetową, nadzorowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem placówki jest prowadzenie działalności bibliotecznej, bibliograficznej, informacyjnej, naukowej, wydawniczej oraz zaspokajanie potrzeb informacyjnych pracowników resortu, jednostek naukowych, dydaktycznych oraz osób będących członkami związków zawodowych i organizacji społecznych.
W skład Biblioteki wchodzą: Dział Zbiorów Pracy i Zabezpieczenia Społecznego oraz Dział Zbiorów dla Niewidomych. Posiadamy unikalny zbiór wydawnictw dotyczących różnych aspektów pracy na płaszczyźnie ekonomicznej, prawnej, socjalnej, psychologicznej, socjologicznej, polityki socjalnej oraz zagadnień pokrewnych.
Współpracujemy ze zbliżonymi tematycznie Instytutami, bibliotekami, ośrodkami informacji naukowej o profilu ekonomiczno-społecznym, a także z uczelniami państwowymi i niepaństwowymi. Przedstawiciele Biblioteki uczestniczą w życiu zawodowym i społecznym środowiska naukowego i bibliotekarskiego, biorą czynny udział w konferencjach, szkoleniach oraz prowadzą współpracę z czasopismami naukowymi.
Ostatnia dekada funkcjonowania, lata 2014-2024, w obszarze innowacji, wiąże się z narodzinami koncepcji utrwalenia cyfrowego unikatowych zbiorów z dziedziny pracy i zabezpieczenia społecznego. To okres dynamicznego rozwoju w zakresie cyfryzacji i automatyzacji. Ukoronowaniem działań w tym zakresie było powołanie w 2018 roku, Biblioteki Cyfrowej GBPiZS. Biblioteka Cyfrowa, licząca obecnie ponad dziesięć tysięcy obiektów, stworzona z myślą o upowszechnieniu dostępu do pozycji znajdujących się w księgozbiorze Działu Zbiorów Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, rozwija się efektywnie, ciesząc się coraz większą popularnością wśród Czytelników.
Stale podejmujemy szereg inicjatyw, mających na celu unowocześnianie i udoskonalanie funkcjonowania Biblioteki, jako instytucji ze wszech miar przyjaznej odbiorcom. Stojąc na straży tradycji, uwzględniając potrzeby Czytelników, staramy się prowadzić naszą naukową jednostkę ku nowoczesności. W związku z przypadającą w tym roku rocznicą, zostało opracowane jubileuszowe wydanie Informatora wraz z załączonym Kalendarium, w których zawarte są szczegółowe informacje, dotyczące dorobku naukowego i przedsięwzięć, realizowanych w Dziale Zbiorów Pracy i Zabezpieczenia Społecznego GBPiZS.
Przed Biblioteką, jako instytucją przyjazną czytelnikom i otwartą na nowe trendy, stają wciąż nowe zadania i szereg wyzwań, którym, nie szczędząc wysiłków, czasu i zaangażowania, pragniemy sprostać. Priorytetem jest dla nas dalsze polepszanie jakości usług informacyjnych, bibliotecznych, bibliograficznych oraz zaspokajanie potrzeb szerokiego kręgu odbiorców.
Serdecznie zachęcamy do częstego odwiedzania Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, korzystania z bogatego skarbca naszych zbiorów i zasobów cyfrowych.
►https://www.gbpizs.gov.pl/kontakt/
Exlibris Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
04.12.2024