Wczoraj, 13 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Niewidomych, mający na celu zwiększenie świadomości o wyzwaniach, z którymi mierzą się osoby niewidome i słabowidzące na całym świecie oraz przypominający, jak ważne jest dostosowanie przestrzeni publicznej i technologii do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi.
Święto, upamiętnia rocznicę urodzin Valentina Haüya (1745-1822), francuskiego pedagoga, pioniera kształcenia niewidomych, założyciela (1785 r.) pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu (obecnym spadkobiercą jest Institut National des Jeunes Aveugles (INJA) http://www.inja.fr/ ). Haüy był postacią pionierską w edukacji osób niewidomych, a jego praca znacząco poprawiła jakość życia wielu ludzi z dysfunkcjami wzroku.
Zapraszamy do Działu Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS, liczącego obecnie kilka sekcji:
Książka Mówiona Książka Brajlowska Zbiory Tyflologiczne oraz Zbiory Muzyczne. Dział prowadzi działalność w zakresie gromadzenia, udostępniania i adaptacji księgozbioru dla potrzeb czytelników z dysfunkcją wzroku. Trzon księgozbioru stanowi literatura piękna, klasyka, pozycje popularnonaukowe, poradniki, książki w językach obcych oraz bieżące i archiwalne czasopisma środowiska niewidomych i słabowidzących.
Wypożyczanie książek odbywa się w siedzibie Działu, wysyłkowo – za pośrednictwem poczty, oraz elektronicznie – w autoryzowanym dostępie zdalnym do cyfrowych zasobów serwisu wypożyczeń online. Prócz gromadzenia, udostępniania i adaptacji księgozbioru, DZdN zajmuje się również skanowaniem książek na zamówienie czytelników, drukowaniem tekstów w brajlu na indywidualne potrzeby odbiorców, prowadzeniem elektronicznej bibliografii zawartości czasopism oraz e-mailowej listy dyskusyjnej dla bibliotekarzy, zainteresowanych problematyką udostępniania zbiorów osobom niewidomym, oraz listy dyskusyjnej dla czytelników, poświęconej zagadnieniom społeczno-kulturalnym.
Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Dział Zbiorów dla Niewidomych
Kontakt: