Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego świętowała niedawno wyjątkowy Jubileusz – 50 lat działalności jako jednostka naukowa. Podczas uroczystości, w obecności znamienitych gości reprezentujących Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz współpracujące z nami instytucje, podkreślono znaczenie Biblioteki w rozwijaniu badań i dostępie do specjalistycznej wiedzy. To symboliczne wydarzenie poprzedziło kolejne ważne wyróżnienie – decyzją Przewodniczącego Krajowej Rady Bibliotecznej, dra Tomasza Makowskiego, nasz status biblioteki naukowej został przedłużony na kolejne trzy lata.
Przyznanie i przedłużenie statusu odbywa się zgodnie z rozporządzeniem, wydanym na podstawie art. 21 ust. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2019 r. poz. 1479). Spełniamy wszystkie wymagane kryteria, w tym:
✔ Posiadanie specjalistycznego zasobu bibliotecznego, służącego do prowadzenia prac naukowo-badawczych oraz zawierającego wyniki badań;
✔ Zatrudnienie pracowników naukowych, prowadzących działalność naukową albo działalność upowszechniającą naukę;
✔ Posiadanie infrastruktury technicznej i teleinformatycznej zapewniającej dostęp do bazy elektronicznych czasopism naukowych oraz innych elektronicznych baz danych służących do prowadzenia prac naukowych.
Zgodnie z § 5 rozporządzenia, biblioteki naukowe podlegają ocenie Krajowej Rady Bibliotecznej co trzy lata, aby weryfikować spełnianie określonych wymogów i kryteriów. Pozytywny wynik tej oceny stanowi potwierdzenie wysokiej jakości naszej działalności naukowej i informacyjnej oraz umożliwia dalsze funkcjonowanie w wykazie bibliotek naukowych.
Jest to dla nas ogromny zaszczyt i potwierdzenie, że od lat odgrywamy kluczową rolę w gromadzeniu, opracowywaniu i udostępnianiu literatury z zakresu pracy, polityki społecznej i ubezpieczeń społecznych. Przedłużenie statusu to dowód wysokiej jakości naszych zbiorów i działalności naukowo-informacyjnej oraz spełnienia rygorystycznych kryteriów dotyczących infrastruktury i wsparcia dla środowiska akademickiego.
Dzięki temu możemy nadal aktywnie wspierać badania naukowe i edukację, oferując m.in.:
✔ Bogate zbiory – rozbudowę kolekcji, w tym zasobów cyfrowych zapewniających dostęp do najnowszych publikacji i badań.
✔ Nowoczesne technologie – inwestycje w innowacyjne narzędzia i systemy informacyjne ułatwiające korzystanie z wiedzy.
✔ Wsparcie nauki – organizację wydarzeń, szkoleń i warsztatów sprzyjających wymianie doświadczeń i rozwijaniu kompetencji.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Czytelnikom, Partnerom i Pracownikom za wkład w rozwój Biblioteki. Jesteśmy dumni, że nasze starania zostały docenione, i zobowiązujemy się do dalszego podnoszenia standardów obsługi oraz wdrażania nowoczesnych rozwiązań w obszarze informacji naukowej.
Zachęcamy do korzystania z naszych zasobów oraz współpracy w projektach badawczych i inicjatywach naukowych.